VW Touran: BlueMotion Technology

 

Exteriér nového modelu Touran má aj inú funkciu ako byť pekný. Pri návrhu dizajnu sa kládol dôraz na nízky odpor vzduchu. Optimalizácie pre zvýšenie aerodynamiky sa postarajú o to, aby bolo prúdenie vzduchu čo najlepšie vedené do a okolo vozidla.

Ostatné opatrenia BlueMotion Technology nie sú také nápadné, ale sú rovnako účinné. Preto sa energia uvoľnená pri brzdení ukladá do batérie. Tento proces sa volá rekuperácia alebo spätné získavanie brzdovej energie. Vďaka tomu musí motor míňať menej energie na nabíjanie batérie.

A keď práve nepotrebujete mať motor naštartovaný, napríklad keď na semafore svieti červená alebo keď čakáte pred železničným priecestím, kým prejde vlak, systém štart-stop motor automaticky vypne. Hneď, ako zošliapnete spojkový pedál, sa motor opäť naštartuje a vy môžete pokračovať v jazde.

K úsporným systémom modelu Touran s dvojspojkovou prevodovkou DSG patrí okrem iného funkcia voľnobehu. Zabezpečuje to, aby sa motor odpojil hneď, ako dáte nohu z plynového pedálu dole. Pretože pre pohon motora pri vysokých otáčkach sa nestráca žiadna kinetická energia, dokáže vozidlo rolovať ďalej, bez toho aby spotrebovalo palivo. Brzdením alebo akceleráciou vozidla sa motor opäť spojí so spojkou a funkcia voľnobehu sa zruší.

Zavrieť