Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Náskok pred budúcnosťou ID. Vizzion

Náskok pred budúcnosťou ID. Vizzion

Predstavte si, že by vaše auto rozumelo vašej reči a rozpoznalo vaše gestá. Ovládanie by bolo úplne prirodzené a intuitívne. Predstavte si, že by to vozidlo dokázalo za vás aj riadiť. Mali by ste viac času na veci, ktoré milujete.

S modelmi ID. rodiny značky Volkswagen sa táto vízia čoskoro stane realitou. Vlajkovou loďou novej generácie elektromobilov je štúdia ID. Vizzion.

V roku 2015 začala spoločnosť Volkswagen vyvíjať plne elektrickú modulárnu platformu MEB, na ktorej budú v budúcnosti postavené všetky elektromobily. A na svetovej premiére modelu ID. Vizzion na autosalóne v Ženeve vyzerala skvele: "Už pri prvom pohľade na ID. Vizzion je jasné, že nám nová modulárna platforma MEB ponúka úplne novú voľnosť pri navrhovaní exteriéru a interiéru", hovorí Dr. Herbert Diess, predseda predstavenstva značky Volkswagen.

Vidieť.
A byť videný.

ID. Vizzion je čistou dizajnovou chuťovkou. Svojím pasažierom ponúka neobmedzený výhľad. Dizajnéri sa o to postarali - od chýbajúcich B stĺpikov až po veľké sklenené plochy okien vrátane panoramatického okna. Charakteristická dizajnová DNA ID. modelov podčiarkuje aj elegantnú siluetu limuzíny. Zvýraznená je LED svetelnými pásmi, ktoré prechádzajú od masky chladiča cez boky a kľučky dverí až po zadný nárazník. Ďalšou špeciálnou funkciou je to, že svetlá začnú pulzovať, keď vo svojom okolí rozpoznajú známych pasažierov. Systém funguje na základe rozpoznávania tváre - napríklad, keď vás ID. Vizzion "vidí", ako sa k nemu po ulici približujete.

Ďalšou novinkou je interiér podobný salóniku. Víziou dizajnérov bolo vždy auto vytvorené pre maximálnu voľnosť. Také komfortné, že by sa samo stalo zážitkom. A také veľkorysé, že zmysel priestoru presahuje bežné hranice luxusnej triedy vozidiel tejto veľkosti. Keď otvoríte dvere, nájdete dokonalú palubnú dosku bez volantu a prístrojov. Namiesto stláčania tlačidiel komunikujete s vozidlo intuitívne. Napríklad gestami. Naozaj jednoducho. A dosť futuristicky. Rovnako ako virtuálne ovládacie prvky a obrazovky, ktoré sú v interiéri premietané prostredníctvom rozšírenej reality. Ovládate ich známymi gestami. A vidíte ich pomocou okuliarov na rozšírenú realitu (HoloLens*).

ID. Vizzion nie je len vízia, ale aj návrh sériového vozidla. Objaviť by sa malo v roku 2020. Najprv s bežným riadením, volantom a pedálmi. Režim autonómnej jazdy prevezme riadenie až v neskoršej fáze vývoja.

Jazdiť.
A nechať sa odviezť.

V roku 2022 má byť prvýkrát spustená sériová výroba ID. Vizzion s konvenčným ovládaním. S aktuálnou štúdiou chce značka Volkswagen už teraz prezentovať to, čo by mohlo byť realitou v roku 2030. Napríklad plne autonómna jazda. Preto je ID. Vizzion prvým vozidlom značky Volkswagen bez volantu a pedálov. Ale s "digitálnym šoférom". Vie navigovať a prevziať riadenie. A rozpozná vás a vašich milovaných. Praktická funkcia, vďaka ktorej sa osvetlenie a teplota v interiéri prispôsobí podľa vašich preferencií. Pomáha mu pritom veľa snímačov: laserové skenery, ultrazvukové senzory vpredu a vzadu, kamery s 360-stupňovou perspektívou na bezprostredné okolie.

Aj v interiéri limuzíny pracujú niektoré z najpokrokovejších technológií, ktoré boli vyvinuté v spoločnosti Volkswagen. Patrí tu umelá inteligencia centrálnej ovládacej jednotky vozidla, ktorá zobrazuje celkový obraz okolia vozidla v reálnom čase. Vďaka týmto údajom dokáže systém reagovať na nebezpečenstvo. Alebo komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky. 8 000 individuálne ovládateľných LED v HD Matrix svetlometoch sa dá použiť na premietanie grafiky pred ID. Vizzion. Napríklad zobrazí prechod pre chodcov, ktorý im signalizuje bezpečný prechod cez cestu.

Systém zábavy ovládate intuitívne pomocou gest a hlasových povelov. Jednoducho tak môžete zmeniť cieľ v navigácii alebo nastaviť teplotu v interiéri. A vďaka autopilotovi máte viac času pre seba. Alebo pre vašu prácu.

Vitajte v novom svete.

S dvomi motormi na prednej a zadnej náprave dosahuje ID. Vizzion systémový výkon 225 kW. Vďaka kapacite batérie 111 kW ponúka dojazd až 665 kilometrov. A s pohonom všetkých štyroch kolies vás dostane takmer všade. Platforma MEB zabezpečuje aj to, že sa mnohé technické vlastnosti a špecifikácie dajú variabilne prispôsobiť rôznym potrebám vodičov, vysvetľuje Dr. Frank Welsch, člen predstavenstva spoločnosti Volkswagen pre technický rozvoj. "Technický princíp našej ID. rodiny je presvedčivý: veľkosť, batéria a pohon sú prispôsobiteľné. To znamená, že naše modely môžeme ponúknuť v mnohých segmentoch a splniť tak všetky potreby našich zákazníkov - až po veľké limuzíny."

Znie to ako sci-fi, ale čoskoro by sa to malo stať realitou. Pretože takmer všetky technológie v ID. Vizzion už buď existujú, alebo sa pracuje na ich vývoji. "Už v roku 2025 plánujeme vyrobiť okolo milióna elektromobilov za rok. Sériovú výrobu kompaktného ID. a SUV ID. Crozz spustíme v roku 2020. V roku 2022 bude nasledovať priestranné MPV ID. Buzz a v Ženeve prezentovaná štúdia ID. Vizzion", hovorí Dr. Diess. V spoločnosti Volkswagen stojí budúcnosť už pred dverami.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen