Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Dizajn ID. Crozz Skvelý dizajn budúcnosti

Dizajn ID. Crozz Skvelý dizajn budúcnosti

Štúdia elektromobilu plachtí ulicami Los Angeles ako v sci-fi filme. Takmer nehlučne. A napriek tomu spôsobí veľký rozruch. Pretože elektromobil ID. Crozz sa môže pochváliť veľkolepým dizajnom, ktorý sa nedá ignorovať. Jeho dizajnéri Diana Zynda, Cihan Akcay a Vagarsh Saakyan dobre vedia prečo.

Cihan Akcay

  • sedem rokov pracuje pre spoločnosť Volkswagen vo Wolfsburgu
  • bol súčasťou tímu, ktorý vytvoril dizajn exteriéru pre model ID. Crozz

To, čo sa presadí v Kalifornii, sa často stane celosvetovým módnym trendom. Hlavne, keď si tento trend získa Los Angeles. Nikde inde na svete nejazdí viac elektromobilov. A nikde inde nie je inovatívny životný štýl súčasťou bežného života ako v uliciach Los Angeles. Tu sa teraz prezentuje aj nová ID. rodina od spoločnosti Volkswagen. Rodina, ktorá sa perfektne hodí k vám a k vášmu životu. Zahŕňa: ID. Neo, malé kompaktné vozidlo. ID. Buzz, VW dodávku budúcnosti. A úplne na čele je ID. Crozz, elegantné CUV. S týmito vozidlami chce spoločnosť Volkswagen od roku 2020 elektrifikovať váš všedný deň. ID. modely sú preto vybavené niekoľkými najpokrokovejšími technológiami, napríklad inovatívnym elektrickým pohonom a autonómnym režimom jazdy2. Prvá vec, ktorá vzbudí vašu pozornosť, je však nový dizajn. Ale prečo? Tím dizajnérov spoločnosti Volkswagen vyvinul koncepciu, ktorá spája tvar, funkčnosť a voľnosť. Okrem toho prináša budúcnosť na cesty už dnes. "Vznikol tu vlastný dizajnový jazyk, ktorí sa líši od bežných vozidiel so spaľovacími motormi", vysvetľuje Cihan Akcay, dizajnér exteriéru spoločnosti Volkswagen.

"A špeciálne pri predstavených modeloch ID. existuje celý rad prvkov, ktoré prezentujú nový dizajnový jazyk."

Na parkovisku "Golden Shore" na pobreží Long Beach priťahuje inovatívny dizajn ID. Crozz všetku pozornosť na seba - dokonca aj pozornosť polície.

Najkrajšia forma slobody: nový dizajn

Priamo na pobreží Long Beach na parkovisku "Golden Shore" stoja tri ID. modely. Ľudia, ktorí prechádzajú okolo sa zastavia a obdivujú futuristický dizajn elektromobilov. Ale čo ich tak fascinuje? Čím sa dizajn ID. Crozz odlišuje od iných moderných vozidiel?

"ID. Crozz pozdvihol dizajn značky Volkswagen na novú úroveň", hovorí Cihan Akcay. Pevné línie charakteristické pre modely Volkswagen boli pri modeli ID. Crozz z bočného pohľadu nahradené krivkou. Ešte viac tým zvýraznili kolesá. "Táto krivka vychádza zo zadného blatníka, prechádza do hlbokého oblúka po celom boku vozidla a cez líniu okien sa vracia k prednému blatníku. V podstate sú to dve línie, ktoré robia rovnaký pohyb, ale v skutočnosti neprebiehajú paralelne." Tieto prvky sa nevyskytujú len na bokoch modelu ID. Crozz. "Túto trojrozmernú krivku môžete vidieť aj zhora. ID. Crozz je vďaka svojej výnimočnej aerodynamike mimoriadne efektívny, napriek dizajnu vozidla  SUV."

Nová tvár: inovatívna svetelná identita

Svetelná identita ID. Crozz a ďalších dvoch modelov ID. je taká jedinečná, že ho rozpoznáte už zďaleka. "Svetlo je niečo, čo robí ľudí emotívnymi. Osvetlenie sa preto stáva čoraz dôležitejším faktorom. Prispieva k tomu, aby sa ID. Crozz špeciálne odlíšil od masy nových vozidiel", vysvetľuje Cihan Akcay. LED svetlomety sú prepojené svetelný pásom. Uprostred svieti logo Volkswagen, ktoré je tiež novinkou rodiny ID. "Už denné osvetlenie ID. Crozz priťahuje na seba pozornosť, no až v tme nadobudnú dizajnové detaily svetiel svoj význam. Pri zapnutí svetiel začne logo Volkswagen pulzovať. Od tejto chvíle sa prebudí svetelný pás, ktorého svetlo sa šíri od stredu horizontálne po celej prednej časti. LED diódy obkresľujú obrysy svetlometov. Výsledkom je svetelná identita a charakteristický dizajn značky Volkswagen, ktorý vodiča víta a emotívne ho pozýva nasadnúť."

Vagarsh Saakyan

  • sedem rokov pracuje pre spoločnosť Volkswagen vo Wolfsburgu
  • bol súčasťou tímu, ktorý vytvoril dizajn interiéru pre model ID. Crozz

Diana Zynda

  • štrnásť rokov pracuje pre dizajnový tím Volkswagen vo Wolfsburgu

  • vedie oddelenie Colour and Trim pre elektromobily

Výnimočný charakter na štyroch kolesách: Odvážny červený lak karosérie

Červené metalické lakovanie ID. Crozz je tiež výnimočným prvkom. "Červená symbolizuje odvahu a priťahuje pozornosť. Farba je výrazom hrdosti, ktorú cítime pri našom prvom elektrickom CUV. Okrem toho sme sa chceli vysporiadať s klišé, že futuristický dizajn musí pôsobiť chladne. Dizajn materiálov ID. Crozz vyžaruje pohodlie a teplo", hovorí Diana Zynda, vedúca tímu Colour and Trim pre elektromobily spoločnosti Volkswagen. "Naši dizajnéri nepretržite hľadajú nové trendy a materiálové koncepcie. Okrem toho sme veľmi dobre prepojení s oddelením výskumu spoločnosti Volkswagen a "Future Lab" (oddelenie, v ktorom vznikajú budúce vízie spoločnosti), vďaka čomu môžeme byť veľmi inovatívni. Takto vieme presne filtrovať, kam smerujú nové trendy materiálov a integrovať ich do našich nových modelov". Ďalšou charakteristickou črtou ID. rodiny je dvojfarebný dizajn. "Pri modeli ID. Crozz je to čierna strecha, vďaka čomu pôsobí silueta vozidla nižším dojmom. Strieborný rám strechy vrátane C stĺpika sa farebne odlišuje od zvyšku karosérie ID. Crozz." Tento dizajnový prvok dodáva všetkým modelom ID. jedinečné kontúry", dodáva Cihan Akcay.

ID. Crozz môžete ovládať intuitívne prostredníctvom dotykového displeja alebo hlasovými povelmi. Úplne bez použitia tlačidiel. Sedadlá čalúnené Alcantarou s výnimočným prešívaním vytvárajú z vnútorného priestoru komfortnú zónu.

Priestor pre dobrodružstvo: koncepcia "otvoreného priestoru"

Menej je viac. A chýbajúci B stĺpik vám ponúka viac priestoru pre spontánnosť. "ID. Crozz umožňuje vďaka koncepcii "open space" flexibilné usporiadanie priestoru a ponúka tak podstatne viac miesta: Zadné sedadlá sa dajú nastaviť tak, že v interiéri získate ďalší priestor navyše. Variabilnú stredovú konzolu môžete posúvať dopredu a dozadu. Vodičom to núka úplne nové spôsoby, ako usporiadať priestor", vysvetľuje Vagarsh Saakyan. "Purizmus ďalej pokračuje pri aplikáciách - úplne sme sa zbavili prvkov, ako sú drevo a chróm." Ďalšia vec, ktorej sme sa vzdali sú tlačidlá a spínače. Vďaka dotykovej funkcii je ovládanie vysokolesklej plochy prirodzené a intuitívne. "Ako dizajnéri interiérov sme museli nájsť úplne nové spôsoby, a pritom opustiť naše komfortné zóny. Pri modeli ID. Crozz sme prepracovali každý vnútorný prvok a spochybnili každú funkciu. Pýtali sme sa - potrebujeme to alebo nie?"

Viac potešenia z jazdy: vďaka "Inteligentnému osvetleniu"

Kým sa na Long Beach zotmie, v interiéri ID. Crozz sa pomaly začne rozsvecovať osvetlenie. "Svetelná žalúzia v strope vytvorená tímom dizajnérov osvetlenia neslúži len na osvetlenie interiéru. V závislosti od režimu jazdy - či už autonómnej2 alebo manuálnej - sa v interiéri zmení farba a intenzita svetla, vzniká svetelná animácia", vysvetľuje Vagarsh Saakyan. Praktická funkcia. Pretože, ak si chcete pri autonómnom režime2 jazdy napríklad čítať knihu, svetlo sa stlmí a pulzuje prirodzene. Koncepcia osvetlenia samozrejme zabezpečí intenzívnejšiu radosť z jazdy: Ak s ID. Crozz jazdíte v teréne alebo v športovom manuálnom režime, svieti na oranžovo. Asistenčné systémy, ako navigačné informácie a upozornenia sú mimoriadne užitočné hlavne v premávke. Vytvára to intuitívnu a emocionálnu komunikáciu medzi autom a vodičom. "Nazývame to 'Smart Light' (inteligentné osvetlenie) - funkcia, ktorú prvýkrát predstavujeme v modeli ID.Crozz."

Každý komponent v ID. Crozz vyvinuli dizajnéri špeciálne nato, aby vám poskytol maximálnu voľnosť. Diana Zynda zhrnula prácu na štúdii elektromobilu takto: "Práve pri modeli ID. Crozz to bol vývojový proces, ktorý presahoval tím. Vzhľadom na novú dizajnovú identitu sme museli vytvoriť nové postupy. Len tak sme mohli dosiahnuť harmóniu medzi tvarom a materiálom." Aj Vagarsh Saakyan vidí ID. rodinu ako úspešný projekt. A nielen pokiaľ myslíme na pracovné metódy a inovatívne technológie: "Volkswagen sa zameriava na ľudí a ich nové potreby mobility. My teraz ponúkame odpoveď na to, čo si ľudia predstavujú pod elektromobilitou a autonómnou jazdou."

ID. rodina na ceste v Los Angeles: kompaktné malé vozidlo ID. Neo (vľavo), športovo elegantné CUV ID. Crozz (v strede) a ID. Buzz (vpravo), reinkarnácia dodávky VW Bulli.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen