Štítok EÚ pre označovanie pneumatík

Jednoduchý spôsob, ako zistiť, aké vlastnosti má pneumatika

EÚ štítok pre označovanie pneumatík je od roku 2012 povinný pre všetky nové pneumatiky. Od 1. mája 2021 má štítok nový dizajn a obsahuje ešte viac informácií o pneumatikách - pre vozidlá so spaľovacími motormi a pre elektromobily.

Všeobecné informácie

V hornej časti štítku nájdete informácie o pneumatike, ako je dodávateľ, identifikácia typu pneumatiky, rozmer a trieda pneumatiky.

Spotreba paliva

Čím nižší odpor musia pneumatiky pri jazde prekonávať, tým menej energie váš Volkswagen potrebuje. S benzínovým alebo naftovým vozidlom tak ušetríte aj niekoľko gramov CO2. Rozdiel v spotrebe paliva medzi triedou A a E pri najazdení 1 000 km môže byť až 5,1 l.

Priľnavosť za mokra

Čím účinnejšia je priľnavosť pneumatík za mokra, tým kratšia je brzdná dráha na mokrom povrchu. Už pri rýchlosti 80 km/h sa brzdná dráha medzi jednotlivými triedami predlžuje o 3 až 6 m.

Hlučnosť

Tiché pneumatiky sú príjemnejšie pre vás aj pre životné prostredie. Už 10 dB navyše je vnímaných ako dvojnásobná hlasitosť. Hlučnosť alebo tichosť pneumatiky spoznáte podľa jej triedy, pričom písmenom A sa označujú pneumatiky najtichšie a písmenom C najhlučnejšie.

  • Trieda A:
    Hlučnosť je dokonca o viac ako 3 dB nižšia ako limity EÚ platné od roku 2016.
  • Trieda B:
    Hlučnosť spĺňa limity EÚ platné od roku 2016 alebo je až o 3 dB nižšia.
  • Trieda C:
    Hlučnosť spĺňa limity EÚ platné od roku 2016.

Priľnavosť na ľade a snehu

Spodná časť štítku obsahuje informácie o priľnavosti pneumatiky na snehu alebo ľade, napríklad symbol 3PMSF, čo je skratka pre "Three Peak Mountain Snow Flake" a znamená "snehová vločka na horskom štíte s troma vrcholmi". Príslušné symboly sú uvedené iba v prípade, že pneumatika spĺňa stanovené požiadavky.

Chcete zistiť ďalšie informácie?

Naskenujte QR kód na štítku EU pre označenie pneumatík a získajte ďalšie informácie o svojej pneumatike, ako sú napríklad energetické štítky alebo informačné listy o výrobku.

Zavrieť
Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Kolesá & pneumatiky

Špičková kvalita, vysoká bezpečnosť a moderný dizajn.

Špičková kvalita, vysoká bezpečnosť a moderný dizajn.

Kolesá & pneumatiky

Špičková kvalita, vysoká bezpečnosť a moderný dizajn.

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen