Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Ako ďaleko sa dostanem?

Naša ID. rodina predstavuje novú generáciu elektromobilov, ktoré umožňujú jazdu na dlhšie vzdialenosti len na jedno nabitie batérie. Vďaka atraktívnej ponuke batérií s rôznymi veľkosťami kapacity, vysokovýkonným riešeniam infraštruktúry a inteligentným službám budete môcť v budúcnosti využívať všetky výhody elektromobility bez akýchkoľvek kompromisov - bez ohľadu na to, či cestujete na krátke, stredné alebo dlhé vzdialenosti.

Dojazd podľa WLTP vs. dojazd v reálnej premávke

Od septembra 2018 je povinné uvádzať normovaný dojazd podľa štandardu WLTP pri všetkých elektrických vozidlách. WLTP je skratka pre celosvetovo harmonizovaný štandard merania spotreby ľahkých úžitkových vozidiel (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure), ktorý je záväzný pre všetkých výrobcov a umožňuje porovnanie rôznych elektromobilov. Tu by ste mali venovať pozornosť kombinovanej hodnote spotreby (mesto, mimo mesta a diaľnica).

 

Porovnanie dojazdu ID.3 podľa veľkosti kapacity batérie
Dojazd podľa WLTP¹⁾ a dojazd dosiahnutý zákazníkmi v podmienkach približujúcich sa reálnej premávke

Pretože dojazd podľa WLTP predstavuje priemernú hodnotu z rôznych čiastkových cyklov (mesto, krajina, diaľnica) a bez "dodatočnej spotreby" zariadení, ako je klimatizácia alebo kúrenie, môže sa dojazd dosahovaný v každodennej premávke líšiť od dojazdu, ktorý stanovuje norma.

Z tohto dôvodu spoločnosť Volkswagen uvádza aj "dojazd dosiahnutý zákazníkmi v podmienkach približujúcich sa reálnej premávke" ²⁾ teda, dojazd, ktorý dosiahne 80% všetkých vodičov ID.3 pri každodennom využívaní vozidla - bez nutnosti nabitia batérie.

V mestskej premávke môže zase, vďaka vysoko efektívnym elektromotorom a vysokej miere rekuperácie pri častom zastavovaní a rozjazdoch (jazda "stop and go"), zákazník dosiahnuť dojazd približujúci sa reálnej premávke, ktorý dokonca presahuje maximálny dojazd podľa štandardu WLTP.

Ktoré faktory ovplyvňujú dojazd zákazníkov približujúci sa reálnej premávke?

Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú dojazd vášho elektromobilu, napríklad štýl jazdy - či už na diaľnici alebo v mestskej premávke - kúrenie alebo klimatizácia.

Už počas nabíjania elektromobilu môžete interiér v zime vopred vykúriť alebo v lete vychladiť. Energia na kúrenie alebo klimatizáciu sa potom spotrebuje z elektrickej siete a nie z batérie vozidla.

Chcete tiež prejsť na elektromobilitu? S našou aplikáciou EV Check si teraz môžete vyskúšať, ktorá kapacita batérie je vhodná pre vaše každodenné potreby.

Viac informácií

Faktory ovplyvňujúce dojazd

Ideálne pre jazdu na krátke vzdialenosti

Ak denne s elektromobilom dochádzate do práce priemerne asi 50 km alebo súkromne ráno veziete deti do školy, potom sa odveziete do kancelárie a poobede vybavujete nákupy, potom je vám úplne stačí ID.3 s kapacitou batérie 45 kWh a dojazdom dosiahnutým zákazníkmi v podmienkach približujúcich sa reálnej premávke 230 až 330 km¹. Nabíjať ho stačí raz alebo dvakrát do týždňa. Môžete tak urobiť jednoducho cez noc pripojením k domácej elektrickej zásuvke alebo ešte rýchlejšie: pomocou nabíjačky ID.Charger³⁾ (wallbox).

Ráno tak môžete nasadnúť do vášho elektromobilu a plný energie začať deň. Pre nabíjanie batérie môžete v ideálnom prípade využívať zelenú energiu z obnoviteľných zdrojov alebo elektrinu zo zásobníka vášho fotovoltaického systému.

Vodiči jazdiaci na krátke vzdialenosti môžu batériu nabíjať doma alebo v práci.

 

Ak vám zamestnávateľ ponúka možnosť nabíjať elektromobil na parkovacom mieste so zodpovedajúcou nabíjacou infraštruktúrou, je to tiež veľmi dobrá voľba. Váš pracovný čas tak môžete využiť ešte efektívnejšie.

Spoľahlivé pre jazdu na stredne dlhé vzdialenosti

Ak jazdíte denne do práce okolo 200 km alebo máte v úmysle aj dlhšie súkromné jazdy - či už chcete navštíviť rodinu alebo priateľov, plánujete si výlet do mesta alebo krátku dovolenku k moru prípadne do hôr - je ID.3 s kapacitou batérie 58 kWh a dojazdom dosiahnutým zákazníkmi v podmienkach približujúcich sa reálnej premávke 300 - 420 km¹⁾ tou pravou voľbou. Potom už len stačí nabíjať váš automobil cez noc každý druhý - tretí deň alebo počas cesty na dovolenku využijete jednu z nových verených nabíjacích staníc IONITY na diaľnici a batériu nabijete za 20 - 30 minút.

Vodiči jazdiaci na stredné vzdialenosti využívajú službu We Charge pre vyhľadanie voľných nabíjacích staníc.

 

Pri jazdách na stredne dlhé vzdialenosti dosiahnete ciele buď bez nabíjania alebo s jedným krátkym nabitím batérie. Voľné nabíjacie stanice pre to nájdete jednoducho a rýchlo prostredníctvom služby We Charge - novej nabíjacej služby od spoločnosti Volkswagen. Na vašom správaní sa pri cestovaní nemusíte nič meniť, pretože aj v súčasnosti si občas radi urobíte malú prestávku.

Presvedčí pri jazdách na dlhé vzdialenosti

Ak chcete jazdiť - pracovne alebo súkromne - aj na dlhšie vzdialenosti, potom je pre vás ID.3 s kapacitou batérie 77 kWh a dojazdom dosiahnutým zákazníkmi v podmienkach približujúcich sa reálnej premávke od 390 do 550 km¹ ideálnym riešením.

Vedeli ste, že pri vzdialenosti okolo 800 - 1 000 kilometrov musíte vaše elektrické vozidlo nabíjať len dva- až trikrát? Takto pohodlne zvládnete aj väčšie vzdialenosti. A môcť si po dlhej jazde natiahnuť nohy, dať si občerstvenie alebo kávu asi nemá nik námietky, alebo?

Počas tejto doby môžete jednoducho využiť verejné rýchlo nabíjacie stanice napr. IONITY (v zahraničí) - je to sieť nových vysokovýkonných nabíjacích staníc, ktorú založila spoločnosť Volkswagen spolu s ďalšími výrobcami automobilov. Do roku 2020 by malo byť vybudovaných a v prevádzke okolo 400 rýchlo nabíjacích staníc po celej Európe. Tu môžete pohodlne platiť prostredníctvom služby We Charge cez našu aplikáciu We Connect.

Väčší dojazd. Väčšia flexibilita

Už máte elektromobil alebo si ho chcete kúpiť? Výborne. Pretože teraz viete, že dojazd je väčší, ako ste si mysleli.

Či už na krátke alebo dlhé vzdialenosti, v každodennom živote alebo na cestách na dovolenke - s našimi modelmi ID. prispôsobenými vašim potrebám, perfektne zladenou infraštruktúrou a mobilnými službami budete teraz rovnako flexibilný ako s vozidlami s benzínovým alebo naftovým motorom.

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen