Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Medzi mestom a vidiekom. VÍZIE SÚČASNOSTI:
Viertel Vor Mag

Medzi mestom a vidiekom. VÍZIE SÚČASNOSTI:
Viertel Vor Mag

"Ticho nám prináša absolútne uvolnenie. Preto sme tak radi, že sme tu na vidieku." Navštívili jsme Annu a Marcusa na vidieku a hovorili o ich živote, ekologickom myslení a ich vzťahu k mobilite. Majú spoločný statok v Brandenburgu. Päť ovcí a mačku, která se volá Mačka. Prišli, aby pozorovali ako rastie ovocie a zelenina. Tu to môžete takmer počuť - to len dokazuje, aké je tu, v ich druhom domove v Neukölln, ticho v porovnaní s Berlínom, vzdialenom len 100 km.

Je pravda, že Anna a Marcus majú stále radi život v meste a sú zvyknutí na hlučné bary, multikultúrne reštaurácie a davy ľudí. Vidno to z ich bielych tenisiek, které na ekofarme vyzerajú úplne nepatrične.

"Chceli sme len vypadnúť z toho množstva domov a vecí", vysvetluje Anna. Menej domov, menej ľudí, menej zbytočností. V ich novom domove v Neukölln je minimalizmus reprezentovaný obrovskou bielou stenou. "Cítite se tu slobodne, takmer ako v múzeu," prikyvuje Marcus. Pozerá  z okna do záhrady o rozlohe jeden hektár, obklopenej nekonečnými poľami. To je čistá sloboda. Viac peírody, viac rodiny, viac koexistencie. "Keď ste tu, máte blízko k zmenám a procesom, či už ide o ročné obdobia alebo o premeny zvierat z letnej na zimnú srsť … zistíte, koľko času tieto zmeny v skutočnosti zaberajú," vysvetluje.

Toto hodnotenie, podporujúce ich životnú filozofiu - "menej znamená viac", nielen charakterizuje súkromný život Anny a Marcusa, ale zohráva tiež dôležitú úlohu v ich on-line časopise. "Viertel Vor Mag" je o všetkých aspektoch udržateľného spôsobu života. Nie sú tam žiadne návody na háčkovanie. Autori namiesto toho kritizujú našu súčasnú konzumnú společnosť, rýchlo sa meniacu módu a predstavujú nové, inovatívne značky a iniciatívy. Anna a Marcus vedia, že v dnešnej spoločnosti sa udržateľný spôsob života nepodarí presadiť cez noc.

Dizajn, kvalita a ekológia.

"Ľudia už nekupujú veci preto, aby ich vlastnili. Ľudia kupujú veci len preto, že sa im práve teraz páčia, tak je to. Je to vlastne hlúposť," hovorí Anna a popíja kávu. Namiesto toho, aby našu planétu ešte viac zanesli odpadom, chcú mať výrobky s dlhou životnosťou, která zapôsobí aj dizajnom. "Veci sa väčšinou kupujú preto, že sú pekné - preto je dizajn taký dôležitý." hovorí Marcus. Ak je produkt navrhnutý dobre, ľuďom sa páči a jeho život je dlhší. A ak je výrobok ešte aj kvalitný, ide o skutočný prínos pre udržateľný zpôsob života, pokračuje Marcus. Aj keď sa im páči ich idylický život na farme, chýba im kontakt s priateľmi. Aby získali to nejlepšie z oboch svetov, jazdí Anna a Marcus často do Berlína a nazad. Sloboda pre nich znamená voľnosť pohybu.

Dnes Berlín, zajtra Brandenburg.

Samozrejme, sú si vedomí svojej environmentálnej stopy a vždy hľadajú nové spôsoby, ako ju znížiť. "Prvou vecou, ktorú musí mať naše auto, je vypúšťať čo najmenej emisií CO2," hovorí Marcus. Inými slovami elektromobil. Najlepšie s dlhým dojazdom. Počas nášho rozhovoru sedí s úsmevom a rozpráva o svojej vízii budúcnosti - spalovacie motory sú extrémne hlučné, zatiaľ čo autá na elektrinu elegantne a nečujne plávajú za rohom. Či už sa vznáša nad dlažbou Neukölln alebo parkujú hneď vedľa oviec.

Marcus chce aj elektrickú mobilitu nielen pre vysoko zarábajúcich: "Ak má  spoločnosť zmeniť spôsob myslenia, potom musí byť auto aj cenovo dostupné". Anna sa vracia do miestnosti, a rázne prikývne, pokiaľ ide o vozidlá s nízkymi emisiami pre všetkých. Pretože obaja si myslia, že udržateľnosť by nemala byť luxusom.

Elektrická efektivita.

"Ak má spoločnosť zmeniť spôsob myslenia, potom musí byť auto aj cenovo dostupné. Obaja si myslíme, že ekologický spôsob života by nemala byť luxusom."

Anna a Marcus veľa rokov pracovali v oblasti komunikácie, ona ako novinárka, on ako fotograf / režisér videí. V roku 2016 se rozhodli ísť svojou vlastnou cestou, kterú predstavuje online magazín Viertel Vor Mag. Predstavujú v ňom inovácie, ľudí a produkty, ktoré stelesňujú ich životný postoj "čo je naozaj dôležité".

Názov Viertel Vor Mag odkazuje na symbolický časový údaj 15 minút, který nám ľuďom ostáva, aby sme začali rozmýšľať, ako zaobchádzame s našou planétou.
@viertelvormag

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen