Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Myslenie v nových dimenziách. VÍZIE SÚČASNOSTI: Van Bo Le-Mentzel

Myslenie v nových dimenziách. VÍZIE SÚČASNOSTI: Van Bo Le-Mentzel

Na prvný pohľad si člověk môže myslieť, že funkčné oblečenie symbolizuje lenivosť - podľa Van Bo Le-Mentzela však stelesňuje obraz úprimnosti a čistoty. Má iné, dôležitejšie veci, nad ktorými musí rozmýšľať. Premýšľa nad budúcimi scenármi miest, nedostatkom bytov a dopravnými prostriedkami, ktoré nás premiestnia z bodu A do bodu B. Keď se Van Bo spýtate na priestor zajtrajška, prejde do zapáleného rozprávania, pri kterom silu svojim slovám dodáva aj očami a gestami.

"Povedzme, že každý človek na zemi si zaslúži svoj vlastný priestor. Súčasná populácia na zemi je približne 7 miliard ľudí a každý by mal mať k dispozícii asi 40-50 metrov štvorcových. Viete, koľko priestoru by to malo byť spolu? Táto zem je pro nás všetkých zrejme príliš malá," hovorí. Preto musíme premýšľať o tom, ako náš priestor utvárame a využívame.

Tieto myšlienky stoja za jeho doteraz nejvýznamnejším projektom, kterým je dom s plochou 1 meter štvorcový. 1 x 1 m - to je všetko, čo máme k dispozícii. S určitým prekvapením sa pýtame, ako sa v tak malom priestore môže všetko odohrávať. Spoločnosť by však nemala brať definíciu slova "dom" doslova, pretože Van Bo nie je len architekt, ale aj umelec.

"Ak hovoríme o životnom priestore, hovoríme o číslach, štvorcových metroch, ale je to naozaj tak?" Platí rovnica: Čím viac priestoru, tým väčšie šťastie? Van Bo kladie otázku: Koľko miesta naozaj potrebujeme na to, aby sme boli šťastní? Skôr by sme to mali nazývať dokonalé riešenie.

Vo svojom byte v Berlíne začína realizovať myšlienky na viacúčelové využitie priestoru. "Bývam spoločne s manželkou a dvomi deťmi a priebežne meníme celý priestor. Zatiaľ jsme pevne nedefinovali, ktorá miestnosť patrí deťom a která dospelým. Vždy se všetko v okamžiku zmení. Naše deti nás menia." Okrem zdieľania postele pre dospelých s malými deťmi verí aj v zdieľanú ekonomiku. "Stále diskutujeme o plytvaní s jedlom a oblečením, tak prečo nehovoriť o plytvaní s priestorom?"

Fascinácia
malým priestorom.

Keď Van Bo hovorí o "domove", neobmedzuje se len na štyri steny. Tento vizionár sníva o domoch na kolesách. Elektromobilita nás oslobodzuje od tradičného dizajnu automobilu. Máme slobodu navrhnúť tento priestor inak, bez masívnych motorov. Predstavuje si dom o ploche 1 meter štvorcový vnnútri elektromobilu. "Nebolo by skvelé nejazdiť z domova do kancelárie, ale presunúť celý dom tam, kde by som chcel pracovať?"

Nadšenie architekta Van Bo se ďalej stupňuje, keď hovorí o technologickom pokroku a autonómnom riadení. "Prečo by sme sa mali sústrediť na dianie v doprave, keď by sme sa mohli venovať deťom a pohodlne v aute raňajkovať?" Elektromobilitu tak vidí ako "posla novej éry" a ako príležitosť hľadať nové spôsoby, ako usporiadať mestá, ktoré sú otvorené a prístupné všetkým.

Ako vymeniť
menej za viac.

Pretože sa Van Bo neustále snaží o ďalšie inovatívne scenáre budúcnosti, založil v Berlínskom kampusu Bauhaus niekoľko iniciatív, z ktorých jedna je iniciatíva "Tiny House University", a vyzval spoločnosť k účasti na nej a k jej ďalšiemu rozvoju. Pri realizácii svojich snov o multifunkčných priestoroch by Van Bo šiel až tak ďaleko, že by svoj byt zdieľal s cudzími osobami. "Keď ráno opúšťam domov, prečo by som ho nemal dať k dispozícii ľuďom, ktorí by v tomto prostredí radi pracovali?" Pre vytvorenie inteligentného zdieľaného bytu a koncepcie konektivity, "by sa všetky súčasné byty, domy a priestory mali zlúčiť v štýle knižnice alebo aplikácie a zdieľať tak, aby sme tak neplytvali zdrojmi."

Priekopník
novej éry.

"Nebolo by skvelé nejazdiť z domova do kancelárie, ale presunúť celý dom tam, kde by som chcel pracovať?"

Van Bo Le-Mentzel je diplomovaný inžinier a architekt, umelec, dizajnér a inovátor. Ako hosťujúci profesor vyučoval dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Hamburgu a prednášal na TEDx. Oddelovanie pracovnej doby a voľného času považuje za neopodstatnené. Za motivačné faktory nepovažuje tlak ani peniaze, ale dôveru a slobodu, a že úspešné myšlienky sú tie, ktoré ľuďom dávajú možnosť podieľať sa na procese vývoja.
@buildmorebuyless

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen