Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Spoločne za väčšiu ochranu klímy

Zmena klímy je jednou z najväčších výziev našej doby. Pre spoločné dosiahnutie cieľov Parížskej dohody o zmene klímy je nutné aj zníženie emisií CO2 v doprave.

Túto zodpovednosť chceme samozrejme splniť. S cieľom elektrifikovať celý modelový park investuje Volkswagen do komplexného prístupu: mobility, ktorá bude v budúcnosti nielen elektrizujúca, ale aj trvalo udržateľná.

Na ceste ku klimaticky neutrálnej mobilite

Elektromobil je veľmi energeticky efektívny. Vedeli ste, že s rovnakým množstvom energie prejdete tri až štyrikrát¹⁾ dlhšiu vzdialenosť ako automobil so spaľovacím motorom? Na ceste k trvalo udržateľnej mobilite však stále existujú nové výzvy, ktoré chceme spolu s vami zvládnuť:

Na jednej strane potrebujeme na výrobu elektromobilu, najmä batérie, viac energie ako pri vozidle so spaľovacím motorom. Na druhej strane závisí potenciál úspory vo fáze používania od pôvodu elektrickej energie, ktorou elektromobil nabíjate.

Porovnanie dojazdu vozidla so spaľovacím motorom vs. elektromobilom
60 kWh elektriny vs. 6 litrov nafty (zodpovedá 60 kWh)

Aby zvýšená spotreba energie počas výroby neviedla k väčšej uhlíkovej stope pri dodaní vozidla, stanovili sme si cieľ byť prvým sériovým výrobcom elektromobilov, ktorý zákazníkovi odovzdá náš elektromobil ID.3 ako klimaticky neutrálny produkt. Aby ste od začiatku jazdili s lepšou bilanciou emisií CO2.

Pri používaní elektromobilov vás podporujeme širokou ponukou elektriny z obnoviteľných zdrojov pre nabíjanie vašich vozidiel. Vďaka tomu tiež môžete minimalizovať emisie CO2.

Čo robíme pre ochranu klímy

Emisie vznikajú počas celého životného cyklu elektromobilu. Aby sme to trvalo znížili, riadime sa touto zásadou:

Najskôr sa emisiám vyhnúť, potom ich znížiť a nakoniec nevyhnutné emisie kompenzovať - prostredníctvom projektov na ochranu klímy na inom mieste.

 

Náš komplexný prístup začína opatreniami na zvýšenie energetickej účinnosti a využívaním elektriny z obnoviteľných zdrojov v závode v Zwickau. Okrem toho sme našich dodávateľov zaviazali k tomu aby pri výrobe batériových článkov používali elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

Podiel emisií počas fázy výroby, ktorým sa krátkodobo nedá vyhnúť, sa bude postupne znižovať a do tej doby bude kompenzovaný certifikovanými projektmi na ochranu klímy. Toto nám umožní dosiahnuť cieľ odovzdať vám ID.3 ako klimaticky neutrálny produkt.

V rámci týchto projektov sa realizuje ochrana lesov v tropických oblastiach, pretože práve tam sa je naviazané najväčšie množstvo uhlíka na hektár, a rozšírenie energie z obnoviteľných zdrojov.

V strednodobom horizonte je našim cieľom vytvoriť nové projekty ochrany lesov v Južnej Amerike a Malajzii, ktoré prispejú nielen k ochrane klímy, ale aj dlhodobo podporovať miestne obyvateľstvo v súlade s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja OSN a prispieť k zachovaniu biodiverzity.

 

Čo môžete urobiť pre ochranu klímy vy

My sme zodpovední za klimaticky neutrálnu výrobu vášho elektromobilu. Za klimaticky neutrálne používanie vozidla ste zodpovedný vy. Pre všetky scenáre nabíjania existuje klimaticky prijateľné riešenie:

  1. Podporujeme budovanie zdrojov zelenej elektriny a príslušnej infraštruktúry (multifunkčný nabíjací kábel, wallbox a DC nabíjacie stanice) prostredníctvom značky MOON, ktorá poskytuje hardvérové a softvérové riešenie pre domáce aj firemné nabíjacie stanice.

    Prispieť môžete tak, že svojho zamestnávateľa aktívne povzbudíte, aby zabezpečil nabíjacie stanice s elektrinou z obnoviteľných zdrojov.

  2. Na diaľniciach môžete využiť najvýkonnejšiu sieť rýchlonabíjacích staníc v Európe, ktoré - ak je v príslušnej krajine k dispozícii - využíva elektrinou z obnoviteľných zdrojov: IONITY  - spoločný podnik, ktorý založil Volkswagen s ďalšími výrobcami automobilov.

1) Porovnanie je založené na množstve energie 60 kWh, ktoré možno získať zo 6 litrov nafty, čo je teoretická spotreba vznetového spaľovacieho motora na 100 km. Elektromobil s týmto množstvom energie teoreticky prejde vzdialenosť 400 km. Pritom je nutné spomenúť, že konkrétny dojazd, ktorý možno dosiahnuť pri vyššej účinnosti elektromobilu, vždy silne závisí od štýlu jazdy a okolitých podmienok (topografia, teplota atď.).

2) Pre využívanie bezplatnej aplikácie We Connect potrebujete smartfón s vhodným operačným systémom iOS alebo Android a SIM kartu umožňujúcu dátové prenosy, ku ktorej je uzavretá existujúca alebo separátna zmluva medzi Vami a mobilným operátorom.

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen