Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Otázky & odpovede

Fakty namiesto predsudkov

Elektromobilita zmení náš život. Mnohé bude jednoduchšie, inteligentnejšie, udržateľnejšie. Napriek tomu ešte existujú predsudky. Mnohé z nich sú medzičasom staré a už nie sú platné. Príčinou je výrazný pokrok, ktorý naša technológia dosiahla. Na tomto mieste vám chceme prezentovať najväčšie predsudky. A tiež fakty, aby ste zistili, že budúcnosť mobility je elektrická.

"Elektromobily majú malý dojazd."

Až do 550 km (WLTP)¹

Jedným z najčastejších predsudkov je, že s elektromobilom nemôžete jazdiť ďaleko. Pritom to už dávno nie je pravda. Pretože dojazd nových elektromobilov ID. rodiny postavených na modulárnej platforme elektromobilov (MEB) je oveľa vyšší, ako sme očakávali. Pri nových elektromobiloch je možné dosiahnuť dojazd približne 330 až viac ako 550 km, podľa štandardu WLTP - v závislosti od veľkosti akumulátora, pneumatík a karosérie príslušného vozidla.

"Existuje málo nabíjacích staníc."

Energiu môžete nabíjať takmer všade

V ideálnom prípade si svoj elektromobil nabijete vždy v noci prostredníctvom domácej nabíjacej stanice "wallbox". Takže ráno nastúpite do nabitého vozidla a plnou energiou vyštartujete do nového dňa.

Napríklad, ak ste von a v meste, existuje veľa spôsobov ako nabiť elektromobil, napríklad v parkovacích domoch, pred obchodmi alebo v nákupných centrách. Okrem toho čoraz viac zamestnávateľov ponúka svojim zamestnancom možnosť dobíjať svoje vozidlá cez interné nabíjacie stanice.

Dokonca aj na dlhých cestách bude možné pohodlné nabíjanie vozidiel. IONITY, spoločný podnik nemeckého automobilového priemyslu a spoločnosti Ford, buduje na diaľniciach a hlavných dopravných tepnách v celej Európe hustú sieť rýchlonabíjacích staníc (prepojenie vyhľadávača nabíjacej stanice pre VD) spolu s mnohými ďalšími energetickými spoločnosťami. Do konca roku 2019 bude v celej Európe vytvorených 400 nových IONITY nabíjacích parkov so 4 až 12 rýchlonabíjacími stanicami (do 125 kW). Zodpovedá to zhruba nabíjaciemu parku IONITY každých 120 km.

"Nabíjanie elektromobilu doma je celkom komplikované."

Váš elektromobil vás včas upozorní

Najjednoduchší spôsob, ako ráno začať deň s plne nabitým elektromobilom, je domáca nabíjacia stanica pred vlastným domom. Nie je to len možnosť pre majiteľov domov, ale aj pre garáže radových domov. Tu môžete dať nainštalovať tzv. domácu nabíjaciu stanicu "wallbox", a potom  stačí len pripojiť nabíjací kábel k vášmu elektromobilu. Na nabíjanie môžete samozrejme použiť aj dodaný nabíjací kábel. Trvá to o niečo dlhšie, ale funguje to rovnako jednoducho.

"Čo sa stane, ak zostanem stáť na ceste?"

Váš elektromobil vás včas upozorní

S elektromobilom v normálnom prípade nemôžete - a v súlade s pokynmi - zostať stáť na ceste, pretože vás včas upozorní na to, že akumulátor je takmer prázdny. Vaše vozidlo sa automaticky prepne do energeticky úsporného režimu. Okrem toho bude sieť nabíjacích staníc postupne narastať a váš navigačný systém vás vždy dovedie k najbližšej nabíjacej stanici. Mimochodom, aj ako vodič elektromobilu môžete využiť servisnú službu Garancia mobility Volkswagen s bezplatným číslom 0800 11 51 84. Vďaka Volkswagen garancii mobility máte istotu, že vám prídeme na pomoc.

"Elektromobily sú drahé."

Práve naopak - vďaka dotáciám a daňovej výhode

Elektromobily sú ešte stále považované za drahé. Kúpna cena je v súčasnosti skutočne o niečo vyššia ako pri porovnateľnom benzínovom alebo naftovom vozidle. Dôvodom sú vyššie výrobné náklady akumulátorov. Dotácie, daňové výhody a nižšie náklady na spotrebu, ale aj na údržbu menej náročná technológia elektromobilov kompenzujú dodatočné náklady, čiastočne alebo rýchlo (v Nemecku skôr čiastočne, v iných krajinách sčasti rýchlo).

"Nabíjanie trvá dlho."

Na rýchlonabíjacích staniciach je akumulátor nabitý na kapacitu 80% za približne 30 minút

Od nabíjacej stanice závisí, koľko času potrebuje elektromobil na plné nabitie. Pri nabíjaní striedavým prúdom prostredníctvom domácej nabíjacej stanice "wallbox" s výkonom 11 KW alebo v práci bude váš elektromobil plne nabitý za 5 až 8 hodín. V závislosti od štýlu jazdy musíte vozidlo nabíjať len raz alebo dvakrát do týždňa, alebo si nabíjanie rozdelíte na kratšie časové úseky raz do dňa. Na verejných rýchlonabíjacích staniciach IONITY sa váš akumulátor nabije na kapacitu 80% len za 30 minút2.

"Akumulátor nevydrží dlho."

Vydrží, dokonca budete prekvapený ako dlho

Ako dlho vydrží akumulátor vášho elektromobilu, závisí od frekvencie nabitia a vybitia. Zvyčajne môžete váš elektromobil nabiť a vybiť niekoľko tisíckrát predtým, ako dôjde k výraznému poklesu výkonu. Volkswagen vám dáva záruku, že akumulátor po 8 rokoch používania alebo 160 000 km, podľa toho, čo nastane skôr, neklesne pod 70% hodnoty použiteľnej kapacity.

"Nabíjanie elektromobilu je nebezpečné."

Váš elektromobil je bezpečný aj v daždi a pri vysokej vlhkosti

Už ako deti sme sa učili, že elektrický prúd je nebezpečný. Najmä v kombinácii s vodou. Napriek tomu je nabíjanie elektromobilu, napríklad v daždi, úplne neškodné. Pretože ak batéria a nabíjacia stanica odpovedajú norme, elektrický prúd netečie skôr, ako sa vytvorí bezpečný kontakt. Bez problémov môžete prejsť umývačkou alebo otvoriť kapotu, keď prší. Aj počas búrky je váš elektromobil rovnako bezpečný, ako každé iné vozidlo.

"Elektromobily sú nudné."

Elektromobily sú zábavnejšie, ako si myslíte

Mnohí si myslia, že elektromobily sú ťažkopádne a pomalé kvôli ich veľkým akumulátorom. Opak je pravdou. Pretože, po prvé nepotrebujú spaľovací motor ani manuálnu prevodovku. Po druhé, akumulátor je integrovaný priamo do podlahy vozidla. Vďaka tomu majú nižšie ťažisko a lepšie rozloženie hmotnosti. Okrem toho sú priamo na nápravách vybavené malými, výkonnými elektromotormi. S ich maximálnym zrýchlením si môžete užiť radosť z jazdy ako v motokárach, dokonca v tichom prostredí, ktoré je pre elektromobilitu charakteristické. Takže nuda znie úplne inak.

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen