Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Ako môžem nabíjať?

Jednoduché nabíjanie

Elektromobilita trvalo zmení naše správanie sa pri tankovaní. S vaším elektromobilom viac nepôjdete na čerpaciu stanicu, ale batériu vášho vozidla môžete nabíjať takmer kdekoľvek: doma prostredníctvom domácej zásuvky/zásuvky Schuko, domácej nabíjacej stanice "wallbox", verejných nabíjacích staníc alebo rýchlonabíjacích staníc. Akonáhle ste to raz vyskúšali, rýchlo zistíte, že je to takmer také jednoduché ako nabíjanie smartfónu.

Toto by ste mali vedieť o hardvére pre váš elektromobil

Zástrčku dajte so zásuvky a nabíjajte.

Pre domácnosť je k dispozícii vysokovýkonná zásuvka, ktorá je namontovaná na stenu: domáca nabíjacia stanica "wallbox". Dodáva sa na želanie a ponúka vám maximálny nabíjací výkon až 11 kW. Ak váš elektromobil nabíjate pomocou voliteľnej domácej nabíjacej stanice "wallbox", stačí len zapojiť nabíjací kábel so zástrčkou do zásuvky vozidla - a budete sa nabíjať. Podobne komfortné je aj nabíjanie na verejných staniciach, ktoré budete mať zrejme k dispozícii u vášho zamestnávateľa. Nabíjací kábel je tu zvyčajne nainštalovaný na pevno. Ak na verejných nabíjacích staniciach nie je k dispozícii pevný kábel, stačí použiť ten, ktorý je súčasťou výbavy a vždy by ste ho mali mať v batožinovom priestore vozidla.

Rozlišujeme dva typy nabíjania

Nabíjanie AC
V zásade rozlišujeme dva typy nabíjania: Pri nabíjaní striedavým prúdom usmerňovač inštalovaný vo vozidle premieňa elektrinu z verejnej siete striedavého prúdu na požadovaný jednosmerný prúd.

Nabíjanie DC
V druhom type nabíjania, nabíjanie jednosmerným prúdom, sa striedavý prúd mimo vozidla premieňa na jednosmerný prúd - napríklad v nabíjacej stanici. Výhodou je, že pri nabíjaní - napríklad na diaľnici - je možný vyšší výkon, čím sa automaticky skráti čas nabíjania.

Rozlišujeme dva typy konektorov

Zapojiť zástrčku, nabiť, odomknúť a vybrať zástrčku. Také jednoduché je nabíjanie elektromobilu. V posledných rokoch sa v Európe presadili dva typy nabíjacích konektorov:

Typ 2 ("Konektor Mennekes")

Konektor "Mennekes" (typ 2) slúži na pomalé nabíjanie a spĺňa európske normy pre nabíjanie striedavým prúdom. Väčšina verejných nabíjacích staníc je vybavená aspoň konektorom typu 2.

Nabíjanie striedavým prúdom pri MEB s výkonom 7 až 11 kW. Ak doma máte domácu nabíjaciu stanicu, môžete vozidlo nabíjať s výkonom 11 kW každú noc. Aj u zamestnávateľa by ste mali mať možnosť, dobiť si vozidlo na dochádzanie do práce počas dňa.

Konektor Combo 2

Pre rýchlonabíjanie je v Európe štandardom nabíjanie prostredníctvom rýchlonabíjacej stanice CCS (Combined Charging System). Adekvátny nabíjací konektor je vybavený prídavnými kontaktmi pre rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom. Pomocou konektora, ktorý sa označuje ako "Combo 2", môžete vozidlo nabíjať na všetkých verejných nabíjacích staniciach s jednosmerným prúdom s výkonom od 22 kW až do 350 kW.

Takto rýchlo sa nabíja vaša batéria

Od zásuvky až k rýchlonabíjacej stanici.

Jednoduché pravidlo hovorí: Čím vyšší je nabíjací výkon, tým rýchlejší je proces nabíjania. Trvanie sa však môže značne líšiť - v závislosti od stavu nabitia batérie. Pri dobíjaní batérie zohrávajú určitú úlohu aj podmienky ako teplota alebo teplota akumulátora vozidla. Ak svoje vozidlo ID. nabíjate pomocou domácej elektrickej zásuvky/zásuvky Schuko, môžete pokryť vaše každodenné potreby pomocou pohodlného nočného nabíjania pri výkone 2,3 kW za hodinu. Nabíjanie prostredníctvom domácej nabíjacej stanice "wallbox" alebo nabíjacej stanice so striedavým prúdom je rýchlejšie.

Najrýchlejšie sú vysokovýkonné nabíjacie stanice (HPC) s nabíjacím výkonom od 100 kW. Vo všeobecnosti odporúčame, aby ste svoj elektromobil nenabíjali denne. Šetríte tým batériu1.

Správne nabíjanie

Krok po kroku

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen