Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Takto to funguje Na dovolenku elektromobilom:

Takto to funguje Na dovolenku elektromobilom:

Vozenie detí do školy, nakupovanie, cesta do práce a späť domov: elektrickým vozidlom zvládnete dennodenný život bez námahy. Ale aj fanúšikovia elektromobility sú stále na pochybách či ísť elektromobilom na dovolenku. Ich obavy sú ale z väčšej časti neopodstatnené. Tieto tipy vám pomôžu vychutnať si dlhšie cesty elektromobilom - bez obáv z vybitia batérií.

Tu nájdete:

  • ktoré aplikácie vám pomôžu naplánovať cestu
  • ktoré krajiny majú najhustejšiu sieť nabíjacích staníc
  • čo by ste mali zvážiť keď platíte na nabíjacej stanici
  • ktoré nabíjacie konektory sú užitočné pre cestovanie

1. Dobre plánujte

Dovolenka s elektrickým vozidlom vyžaduje o niečo viac plánovania ako dovolenka s konvenčným vozidlom. Dojazd vozidla a sieť nabíjacích staníc sú najdôležitejšími aspektami - prehľad o nabíjacích staniciach je kľúčový. Existuje niekoľko aplikácií, napríklad "Chargemap".

2. Viac na severe ako na juhu

Čím viac na sever pôjdete, tým je lepšia sieť nabíjacích staníc. V rámci Európy vedie Nórsko a Holandsko. Obidve krajiny si dali za ciel mať nabíjacie stanice najviac vo vzdialenosti 120 km. Minulý rok Švajčiarsko urobilo 1600 km dlhú panoramatickú cestu "Grand Tour of Switzerland" kompletne zjazdnú elektrickými vozidlami - vďaka 200 novým nabíjacím staniciam. Bez obáv môžete cestovať aj cez Nemecko, Francúzsko a Rakúsko. V južných krajinách ako je Taliansko alebo Španielsko to už nie je také ružové.

3. Vopred sa informujte

Budete potrebovať platobnú kartu aby ste si boli istí že nielen nájdete cestu k ďalšej nabíjačke ale aj elektromobil úspešne nabijete na ďalší kus cesty. Od poskytovateľa závisí akú kartu budete potrebovať. V niektorých prípadoch sa musíte vopred zaregistrovať. Vopred sa informujte aké karty budete pre aké cesty potrebovať. Ktoré nabíjacie stanice ľahko použijete? Turistické informačné centrum v danej krajine je najlepším zdrojom informácií. Dobíjanie cez noc v hoteli, kempe, prístave alebo pred supermarketom je zvyčajne jednoduché. Veľmi dôležité: vždy si vezmite viac druhov nabíjacích konektorov aby si boli istý, že nabijete vozidlo prakticky kdekoľvek.

4. Plánujte zastávky na dobíjanie

Rýchlonabíjacie stanice sú najpohodlnejším spôsobom nabíjania počas cestovania. Môžete si dať pohodlnú prestávku a niečo zjesť, alebo si spraviť prehliadku mesta, skôr ako budete pokračovať s nabitými batériami. Avšak rýchlonabíjacie stanice nie sú dostupné všade. Čas nabíjania na AC verejnej nabíjačke je podstatne dlhší. Preto má zmysel zahrnúť nabíjanie do svojich denných plánov a nechať si čas na pamätihodnosti.

5. Cesta je cieľ

Preto radíme vybrať si nabíjaciu stanicu s ohľadom na kapacitu a typ konektora a aj jej okolie. Aplikácie ako napríklad "TripAdvisor" to zjednodušujú čím ďalej, tým viac. Teraz môžete objavovať miesta okolo ktorých by ste možno v minulosti prešli bez povšimnutia. Perfektné miesto pre fotku? Príjemná reštaurácia? Historicky zaujímavá dedina? Elektrické vozidlá robia tieto miesta sami o sebe súčasťou dovolenky.

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen