Ekologická bilancia

Od vzniku po recykláciu: Hodnotenie životného cyklu modelov ID.

Životný cyklus automobilu a jeho vplyv na životné prostredie

Aby bolo možné optimalizovať emisie CO2 počas výroby, museli naši odborníci čo najpresnejšie určiť produkované emisie CO2. Na tento účel vypracujú hodnotenie životného cyklu (Life Cycle Assessment) podľa najlepšieho technického posúdenia. Táto metóda normalizovaná podľa normy ISO (DIN EN ISO 14040 a DIN EN ISO 14044) zahŕňa všetky komponenty vozidla a určuje aj jeho vplyv na životné prostredie počas celého životného cyklu - od ťažby surovín, cez výrobu, montáž a fázu používania až po demontáž na recykláciu použitých materiálov. 

Pri hodnotení životného cyklu sa skúmajú rôzne kategórie vplyvu. Jednou z nich je potenciál globálneho otepľovania, pri ktorom sa vplyvy na životné prostredie prepočítavajú na tzv. ekvivalenty CO2 (CO2e) a ich vplyv na klímu sa porovnáva pomocou tejto mernej jednotky.

Merateľnosť trvalej udržateľnosti

Vplyvy na životné prostredie sa určujú pomocou špeciálneho softvéru, ktorý obsahuje databázu s priemernými informáciami o dodávateľskom reťazci. Hodnoty vypočítané pomocou tohto softvéru podliehajú určitej miere neistoty a môžu sa meniť v dôsledku pravidelných aktualizácií metodiky výpočtu. Pri obzvlášť energeticky náročných výrobných krokoch, ako je napríklad výroba batériových článkov, využíva Volkswagen konkrétne údaje od príslušných dodávateľov namiesto priemerných hodnôt pre ID. modely. Tento postup sa označuje aj ako špecifické hodnotenie životného cyklu. Ten sumarizuje účinok opatrení, ktoré využívame na zníženie emisií CO2 - a tiež ukazuje množstvo CO2e, ktoré je skutočne potrebné kompenzovať.

Pri výpočte uhlíkovej stopy CO2 našich modelov ID sa zohľadňujú ekvivalenty CO2 vyprodukované v dodávateľskom reťazci a vo výrobe vrátane logistiky.     

 

Súčasťou tohto výpočtu je aj preprava vozidiel k predajcom po celej Európe, prvé nabitie batérie pred odovzdaním zákazníkom a demontáž elektromobilu na recykláciu (okrem vysokonapäťovej batérie). Do úvahy sa neberú len ekvivalenty CO2, ktoré vznikajú počas ďalšieho používania a údržby. Výsledky hodnotenia životného cyklu nezávisle overuje a certifikuje spoločnosť TÜV Nord.

1 Dodávateľský reťazec / 2 Výroba / 3 Logistika / 4 Počiatočné nabíjanie vysokonapäťovej batérie
Toto všetko Volkswagen zohľadňuje pri bilancovaní elektromobilov z rodiny ID.

Certifikovaný ako „klimaticky neutrálny produkt“

Teraz, keď už vieme, aké vysoké sú emisie CO2 pri výrobe modelov ID., ideme o krok ďalej a kompenzujeme ich. Pre vás to znamená, že vám vaše vozidlo ID. odovzdávame s neutrálnou bilanciou emisií CO2 - potvrdené listom a pečaťou¹. Pretože nezávislé testovacie centrum TÜV NORD pri odovzdaní vozidla potvrdzuje, že vozidlo je "klimaticky neutrálny produkt".

Viac informácií o ekologickej bilancii

Všade, kde je to možné, sa emisiám CO2 priamo v spoločnosti Volkswagen predchádza a znižujú sa. Dodávatelia sú povinní zabrániť vzniku emisií a zodpovedajúcim spôsobom ich znížiť. Emisie CO2, ktorým sa nedá zabrániť a ktoré nie je možné znížiť v spoločnosti Volkswagen a dodávateľskom reťazci, sa v rovnakej miere kompenzujú prostredníctvom certifikovaných projektov na ochranu klímy.

Importér si vyhradzuje právo zmeny obsahu a cien. Všetky uvedené ceny/zľavy sú odporúčané maloobchodné ceny/zľavy v € s DPH a majú len informatívny a nezáväzný charakter. Ceny skladových vozidiel sa môžu líšiť v závislosti od doplnkového vybavenia. Podrobnosti o ponuke modelov, ich konečných cenách/zľavách, špecifikáciách, dostupnosti, dodacích podmienkach a uvedených doplnkových službách vám poskytne váš autorizovaný predajca Volkswagen. Zobrazené modely sú len ilustračné a môžu sa líšiť v jednotlivých detailoch vybavenia.

Zavrieť
Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť
Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen