Menu
Zatvoriť menu
Zatvoriť

Batériový systém

Elektrina ako pohon mobility. Najprv to znie jednoducho, ale v skutočnosti je to zložité. Preto sme pripravili jasnú a zrozumiteľnú prezentáciu batériového systému modulárnej platformy pre elektromobily (MEB). Mali by ste predsa vedieť, čo sa skrýva vo vašom vozidle ID.3.

Jednoducho vysvetlené: batériový systém vozidiel ID.

Novo vyvinutá modulárna platforma pre elektromobily (MEB) ID. rodiny je špeciálne navrhnutá pre vozidlá s elektrickým pohonom. Srdcom systému je batériový systém podporujúci rýchle nabíjanie zložený z mnohých batériových modulov, ktorých počet sa líši v závislosti od požadovaného dojazdu. V každom z týchto modulov sa nachádza 12 lítium-iónových batériových článkov. V platforme MEB sa používajú články s mäkkým obalom. Skladá sa z niekoľkých vrstvených alebo zložených aktívnych vrstiev, ktoré sú obalené pružnou vonkajšou fóliou. Vďaka tomu majú vysokú tvarovú flexibilitu a dajú sa optimálne prispôsobiť špecifickým požiadavkám. Hladký povrch článkov navyše vynikajúco odvádza teplo.

Batériový systém modulárnej platformy elektromobilov MEB

1 Batériové články
2 Bateriové moduly
3 Batériový systém
4 Batéria
5 Pohon

Jednoducho elektrizujúca: lítium-iónová batéria

Článok Lítium-iónovej batérie sa vždy skladá zo štyroch zložiek: anódy, katódy, separátora a elektrolytu. Pri nabíjaní migrujú ióny lítia z katódy na anódu, kde sa ukladajú. Elektrická energia z elektrickej siete sa pritom transformuje na chemickú energiu. Počas procesu vybíjania - napríklad pri prevádzke elektromotora - prebieha celý proces opačne: ióny lítia teraz migrujú z anódy späť na katódu a menia chemickú energiu späť na elektrickú.

Na výrobu lítium-iónových článkov je potrebných päť hlavných surovín: Pre katódu je to kombinácia kobaltu, niklu a mangánu (cez ich štruktúru pomáhajú ukladať ióny lítia, ktoré sú nosičmi náboja), grafit pre anódu a samozrejme lítium, ktorý je obsiahnutý v elektrolyte.

1 Anóda
2 Katóda
3 Separátor
4 Elektrolyt
5 Nabíjanie
6 Vybíjanie

Hoppla!
Zdá sa, že váš prehliadač nie je aktuálny. Možno naše webové stránky nebudú fungovať optimálne. Väčšina prehliadačov (ale nie MS Internet Explorer 11 a staršie) stále funguje dobre.

Odporúčame vám aktualizovať webový prehliadač.
Najnovšia verzia môže zabezpečiť dobrý zážitok všade na internete.

Ďakujeme za návštevu,
Váš tím Volkswagen