Volkswagen na bratislavskom autosalóne

08.04.2019
  • Veľkorysá expozícia na tradičnom mieste
  • Iba 6 týždňov po svetovej premiére v Ženeve modernizovaný Passat a nový T-Cross na Slovensku
  • Slovenská premiéra Grand California

 

Bratislava - Rovnako ako po uplynulé roky bude značka Volkswagen na bratislavskom autosalóne (30. apríla - 5. mája) vystavovať takmer kompletnú ponuku svojich osobných a ľahkých úžitkových modelov. Expozícia importéra, Porsche Slovakia, s.r.o. s rozlohou 900 m2 bude na tradičnom mieste v hale B.0 areálu Incheba Bratislava.

Passat
T-Cross
Grand California

Návštevníci autosalónu sa v expozícii osobných a ľahkých úžitkových automobilov Volkswagen budú môcť zoznámiť aj s niekoľkými najhorúcejšími novinkami roka 2019, ktoré mali svetovú premiéru v uplynulých týždňoch, resp. mesiacoch.

 

 Modernizovaný Passat

Na ženevskom autosalóne začiatkom marca debutoval modernizovaný Passat, ktorý sa začne na Slovensku predávať v druhom polroku. Európsky bestseller strednej triedy dostal do druhej časti svojho životného cyklu osviežený dizajn a mnoho technických zlepšení. Zvlášť inovatívnym prvkom je asistenčný systém pre jazdu Travel Assist, ktorý zabezpečuje automatické vedenie vozidla v priečnom i pozdĺžnom smere až do rýchlosti 210 km/h - samozrejme, za predpokladu, že vodič má ruky na volante. Okrem tohto systému pre autonómnu jazdu na úrovni Level 2 môže byť Passat vybavený aj prediktívnym adaptívnym tempomatom ACC, ktorý pri regulácii rýchlosti navyše zohľadňuje aj trasu (zákruty, križovatky, kruhové objazdy) a rýchlostné obmedzenia. Z vlajkovej lode Touareg boli do modelového radu Passat prevzaté adaptívne reflektory novej generácie IQ. LIGHT LED Matrix, zabezpečujúce za každých podmienok maximálne osvetlenie cesty bez oslňovania iných účastníkov premávky.

V rámci modernizácie dostal Passat motory spĺňajúce pripravované emisné normy. Všetky naftové motory TDI sú vybavené katalyzátorom SCR a filtrom tuhých častíc, filter dostali aj benzínové motory TSI. Najobľúbenejší motor 2.0 TDI s výkonom 110 kW (150 k) má v modernizovanej verzii Evo o 10 g/km nižšie emisie CO2. Passat GTE s pohonom plug-in hybrid na báze benzínového motora 1.4 TSI pri modernizácii dostal batériu s väčšou kapacitou, ktorá umožňuje dojazd s čisto elektrickým pohonom vyše 50 km podľa novej, realistickejšej metodiky WLTP.

 

 T-Cross
Začiatkom roka už bol spustený predpredaj nového malého SUV T-Cross. Jeho päťdverová karoséria so svojbytným dizajnom je približne o 5,5 cm dlhšia a o 14 cm vyššia ako Polo, ktorého technickú bázu zdieľa. Významnou prednosťou je vysoká variabilita batožinového priestoru vďaka pozdĺžne posuvnému zadnému sedadlu (v rozmedzí 14 cm) so sklopným deleným operadlom a dopredu sklopnému operadlu spolujazdca vpredu. Posunutím zadného sedadla dopredu sa dá základný objem batožinového priestoru zväčšiť z 385 na 455 dm3, po sklopení zadného operadla je k dispozícii maximálny využiteľný objem takmer 1300 dm3.

T-Cross sa bude na Slovensku predávať v dvoch bohato vybavených verziách Life a Style, ktoré sa dajú doplniť rozličnými príplatkovými prvkami a individualizovať niekoľkými atraktívnymi dizajnovými kompletmi. Na výber sú zatiaľ dva benzínové motory 1.0 TSI s výkonmi 70 a 85 kW (95 a 115 k) a turbodiesel 1.6 TDI s výkonom 70 kW (95 k), ktorý sa môže rovnako ako výkonnejší benzínový motor kombinovať aj s dvojspojkovou prevodovkou DSG. Návštevníci autosalónu uvidia T-Cross v troch rozličných farebných vyhotoveniach s príplatkovými dizajnovými prvkami.

 

Grand California
Slovenskému publiku sa v Bratislave predstaví aj nový veľký kempingový automobil Volkswagen Grand California, ktorý mal svetovú premiéru na jeseň minulého roku na veľtrhu Caravan Salon 2018 v Düsseldorfe. Konštrukčne vychádza z modelového radu Crafter a nadväzuje na filozofiu obľúbeného modelu California na báze radu Transporter. Väčšia a priestrannejšia karoséria umožnila integrovať okrem kuchynskej linky aj hygienickú bunku s WC, umývadlom a sprchou, napájanú nádržami na čistú vodu s objemom 110 litrov. Grand California sa vyrába v dvoch veľkostiach rázvoru 3,64 a 4,49 m, čomu zodpovedá dĺžka 6,00 a 6,80 m a typové označenie 600, resp. 680. V obidvoch prípadoch je karoséria doplnená zvýšenou strechou s bočnou markízou. Predĺžená verzia má v zadnej časti posteľ s veľkorysými rozmermi cca 200 x 170 cm, základná verzia s menšou posteľou môže byť na želanie doplnená dvojlôžkom pre deti vo zvýšenej streche.

Vnútorné vybavenie obsahuje okrem tradičného jedálenského stola so sedacími lavicami, variča, chladničky s mrazničkou a kuchynského drezu aj elektricky vysúvaný schodík na nastupovanie v bočných dverách, plynové kúrenie, vnútorné osvetlenie z LED a nezávislý ozvučovací systém v obytnej časti. Na pohon luxusného kempingového automobilu slúži turbodiesel 2.0 TDI s výkonom až do 130 kW (177 k) s komfortnou 8-stupňovou automatickou prevodovkou, na želanie aj s pohonom všetkých kolies 4MOTION.

Milou atrakciou, spestrujúcou expozíciu 17 automobilov Volkswagen bude špeciálny Volkswagen coffee-up! z bratislavského závodu Volkswagen Slovakia. Ide o prvú pojazdnú kaviareň v elektromobile, vybavenú profesionálnym kávovarom umiestneným v batožinovom priestore. Kvalitná káva z elektromobilu zaručene dobije návštevníkov energiou.